arrowhead-leftarrow-ios-forwardarrow-forwardcalendarbookmarkpricetagsclockcloseFacebook-colorpersonFacebook-colorprintergridhomeinfoFacebook-colormenulockemailsmartphonephonephonepinpinflip-2searchflip-2Facebook-colorcloud-uploadpersonpersonFacebook-colorglobe-2
Overslaan en naar de inhoud gaan

Is de Amerikaanse vogelkers op zijn retour?

1 min. leestijd
Jonge scheut van Amerikaanse vogelkers. © Krzysztof Ziarnek / Wikimedia Commons

De aanwezigheid van Amerikaanse vogelkers (Prunus serotina) in dennenbossen op zandgronden bemoeilijkt de omvorming naar meer natuurlijke bossen. Sinds de massale introductie van deze soort tussen 1900 en 1950 hebben zich vaak dichte struiklagen gevormd die de verjonging van inheemse boomsoorten belemmeren. Waarnemingen van oplettende bosbeheerders en gericht onderzoek maken echter aannemelijk dat de dominantie van vogelkers in de bosontwikkeling van voorbijgaande aard is.

Om meer inzicht te krijgen in de impact van vogelkers op de verjonging van inheemse boomsoorten, heeft de Technische Universiteit van Dresden een vijfjarig onderzoek uitgevoerd gevolgd door nog eens vijf jaar monitoring.

De resultaten van het onderzoek ondersteunen de ecosysteemaanpak van vogelkers uitgewerkt in het LIFE Resilias-project: versterking van de veerkracht van bosecosystemen vergemakkelijkt de integratie van invasieve boomsoorten in het bosbeheer.

Het artikel Verjonging onder Amerikaanse vogelkers – een handleiding voor bosbeheerders (verschenen in Vakblad Natuur, Bos en Landschap – maart 2025) is een Nederlandse samenvatting van het Duitse onderzoek waarvan de resultaten zijn bedoeld voor het bosbeheer.

 

Bron foto: Jonge scheut van Amerikaanse vogelkers. © Krzysztof Ziarnek / Wikimedia Commons

Gerelateerde artikels